Ana Močić, mag. pharm., univ. spec. kliničke farmacije
Što o menopauzi kažu žene
Danas, većina žena u menopauzu ulazi između 45 i 55 godine života, odnosno uvriježeno je mišljenje kako žene u menopauzu ulaze u godinama u kojima su ulazile i njihove majke, dakle genetski uvjetovano. Premda, danas postoje brojne studije koje pokazuju kako stil života može u mnogočemu odgoditi posljednju menstruaciju, bez obzira na genetiku. Neke studije upućuju kako žene koje uđu u menopauzu ranije u životu, općenito duže imaju menopauzalne simptome. Tijekom proces koji traje od šest do trinaest godina imamo pojavu krvarenja koje se može pojačati ili smanjiti, također neke žene mogu izgubiti mjesečnicu koja se nakon nekog vremena može ponovo vratiti. Kad započne ciklus perimenopauze žene najčešće osjećaju glavobolju ili razdražljivost što može biti posljedica povećane razine estrogena u odnosu na progesteron, što je uzrokovano smanjenom ovulacijom. Također, žene koje su burnije prolazile kroz period menstruacije, postporođajno razdoblje ili samu trudnoću češće pokazuju netoleranciju perimenopauze u odnosu na one koje su kroz navedena razdoblja prošle bez nekih poteškoća. Od ostalih simptoma vrlo su učestali: navale vrućine, suhoća rodnice, smanjena seksualna želja, nestabilnost i smetenost.
Menopauza i bolesti srca
Neke žene pate od srčanih palpitacija u menopauzi koje su često povezane s emocijama kao što su panika, strah i depresija. Uvriježeno je mišljenje kako je manjak estrogena glavni uzročnik srčanih bolesti, međutim u tim godinama razvijaju se i brojni drugi poremećaji, uključujući i metaboličke bolesti koje puno prije mogu uzrokovati štetu po kardiovaskularni sustav od same manjkavosti estrogena. Glavni čimbenik rizika za bolest srca jest povećana otpornost na inzulin koja je prisutna u 50% žena, posebno u razdoblju menopauze. Životni stil čija je značajka unos velikih količina transmasnih kiselina i rafiniranih ugljikohidrata u kombinaciji s neadekvatnom količinom bjelančevina i mikronutrijenata te nedostatkom tjelovježbe može potaknuti staničnu upalu što posljedično može izazvati predispoziciju za dijabetes, hipertenziju i srčanu bolest. Novija su istraživanja pokazala da prirodni progesteron ima zaštitno djelovanje na koronarne arterije kod žena.
Menopauza i promjena raspoloženja
Novije studije upućuju da najveći broj žena izlazak iz reproduktivne dobi ne doživljava kao tako veliki stres kao što je to kulturološki nametnuto. Najveći uzroci stresa u menopauzi je životno razdoblje u kojem se često događaju promjene unutar obiteljske dinamike, briga o roditeljima ili naglo odrastanje, odlazak djece iz obiteljskog doma. Depresija, ukoliko se javi, zahtijeva ozbiljan pristup medicinskog tima, interdisciplinarnost i individualizaciju. U nekih žena, hormonska terapija zna ostaviti pozitivan efekt na simptome depresije, dok u nekih drugih ne. Dokazano je, također, da se tijekom perimenopauze smanjuje kognitivna sposobnost učenja, koja se po stabilizaciji menopauze vraća na normalu, a pacijenti upravo taj simptom povezuju s osjećajem tuge ili «prazne glave».
Terapijski postupci koji mogu utjecati na simptome menopauze
Nutritivna terapija
Dokazano je kako prehrana niskog glikemijskog indeksa, dakle bez konzumacije alkohola, šećera, proizvoda od bijelog brašna i kave, gotovo uvijek smanji incijenciju i pojavu navala vrućine kod žena. Što se tiče vitaminske suplementacije, male razine dokaza vezane su uz suplementaciju vitaminom E (100-400 i.j.) kao i askorbinskom kiselinom (1000mg/dan).
Fitoestrogeni
Poznat je podatak kako Japanke imaju manju stopu valunga i drugih simptoma zahvaljujući visokom udjelu proizvoda od soje u prehrani.
Fitoestrogeni su prirodne supstancije nalik na estrogen, a nalazimo ih u više od 300 biljaka. Najpoznatiji izvori estrogena su: soja, sjemenke lana, zob, pšenica, kikiriki, bademi, indijski oraščići i jabuke. Fitoestrogeni sadrže izoflavone, kemijski slične estrogenima u ljudskom tijelu koji sprječavaju oštećenja koja nanose slobodni radikali, smanjujući tako i menopauzalne simptome.
Biljni pripravci
Crna cimcifuga (Cimcifuga racemosa) Počeci njezina korištenja u Europi za olakšavanje tegoba menopauze zabilježeni su u Njemačkoj. Tamo je još 1956. godine registriran prvi biljni lijek s ekstraktom cimicifuge, a tako je registriran još i danas. U podzemnim dijelovima biljke koncentrirane su terapijski aktivne tvari, među kojima nema fitoestrogena. Glavne djelatne sastavnice su triterpenski saponini, fenolne kiseline i biogeni amini koji nemaju sposobnost vezanja za estrogenske receptore pa se isključuje hormonski učinak. Iako mehanizam djelovanja nije u potpunosti razriješen, istraživanja pokazuju da aktivne tvari učinak ostvaruju preko središnjeg živčanog sustava djelujući kao agonisti serotoninskih receptora (aktiviraju ih) te tako utječu na različite fiziološke funkcije. Dosadašnja znanstvena istraživanja potvrdila su opravdanost tradicionalne primjene cimicifuge i njezina uključivanja u suvremenu medicinu i farmaciju. rema Europskoj agenciji za lijekove, fitopreparati s cimicifugom registriraju se isključivo u kategoriji biljnih lijekova provjerene medicinske uporabe za ublažavanje tegoba menopauze, kao što su navale vrućine i pojačano znojenje.
Divlji jam (Dioscorea villosa L., poznat i pod nazivima američki jam, meksički jam, četverolisni jam, đavolje kosti..) je dugačka biljka sa srcolikim listovima podrijetlom iz Sjeverne Amerike. Ovu su biljku u svojoj medicini često koristili sjevernoamerički Indijanci za liječenje probavnih tegoba, menstrualnih tegoba, kašlja itd. U današnje doba se često koristi u alternativnoj medicini, gdje se koristi kao sastojak krema i drugih pripravaka koji ublažavaju simptome menopauze kao što su valovi vrućine i noćno znojenje.
Tajlandski kudzu (Pueraria Mirifica) dokazno je djelotvoran biljka u ublažavanju menopauzalnih simptoma kao što su vaginalna suhoća, valunzi, nesanica i razdražljivost. Standardizirana formula sadrži biljne sterole, poznate kao miroestrioli koji imaju djelovanje nalik na estrogen kad se radi o kostima i vaginalnom tkivu, a istodobno štite dojku i endometrij od posljedice viška estrogena.
Maca (Maca) jedna je od glavnih prehrambenih namirnica u Peruu i iznimno je hranjiva, adaptogena biljka, što znači da može modulirati tjelesni odgovor na bilo koju vrstu stresa. Istraživanja pokazuju da maca povećava proizvodnju spolnih hormona, jača seksualni poriv, energizira te također ima pozitivan učinak na mentalno zdravlje. Možemo je, zbog svojih svojstava preporučiti u perimenopauzi i menopauzi.
Ashwagandha je tradicionalna ayurvedska biljka, latinskog naziva Withania somnifera poznata i pod nazivom “Zimska trešnja “ ili “Indijski ginseng”. Porijeklom je iz Indije, sjeverne Afrike i Bliskog istoka, a danas se uzgaja u raznim zemljama. Jedna je od najvažnijih ayurvedskih biljaka koja ima širok spektar djelovanja. Ayurveda smatra da ashwagandha može uspješno pomoći i u smanjenju tegoba menopauze. Ashwagandha povoljno utječe na endokrini sustav i pomaže uspostaviti ravnotežu hormona u organizmu. Osim toga, ova biljka poboljšava rad ženskih reproduktivnih organa, smanjuje upale i povećava plodnost.
Ulje noćurka naročito dobro djeluje na ženski organizam. Ulje žutog noćurka jedno od najdjelotvornijih za ublažavanje simptoma psorijaze. Ublažava menstrualne tegobe (bolne i neredovite menstruacije) i smanjuje pojavu depresivnih stanja, promjene u raspoloženjima i glavobolje. Ublažava osjetljivost dojki te naticanje i nadutost. Pomaže kod hormonalnih promjena na koži te potiče njenu obnovu, a od davnina se koristilo kao prirodna terapija za žene u menopauzi.
Crvena djetelina (Trifolium pratense) je nezaobilazan dio u liječenju ili prevenciji raznih simptoma menopauze. Ova omiljena ženska biljka sadrži bogat izvor fitoestrogena i izoflavona, spojeva koji djeluju slično kao hormon estrogen.Pregled više studija pokazao je da ovi spojevi pomažu u ublažavanju simptoma povezanih s padom proizvodnje estrogena koji se javlja s menopauzom, uključujući valunge, kožne probleme, noćno znojenje, promjene raspoloženja i gubitak koštane mase.
Valerijana (Valeriana officinalis) je još jedna omiljena biljka za ženske boljke. Ekstrakt korijena valerijane se od davnine koristi u biljnoj medicini za izazivanje emocionalnog opuštanja i osjećaja smirenosti te za liječenje simptoma menopauze kao što su nesanica i valovi vrućine. U studiji na 100 žena u menopauzi koristila se kombinacija valerijane i matičnjaka koja se pokazala značajno učinkovitijom u poboljšanju kvalitete sna od placeba. Studija iz 2023., koja je uspoređivala djelovanje ekstrakta komorača i valerijane nasuprot placeba, pokazala je da je ekstrakt učinkovit za ublažavanje nesanice, smanjenje težine i učestalosti valunga.
Sjemenke lana (Linum usitatissimum) prirodno su bogat izvor lignana, biljnih spojeva koji imaju kemijsku strukturu i aktivnost sličnu hormonu estrogena. Zbog toga su ove sjemenke vrlo korisne za ublažavanje simptoma menopauze kao što su gubitak koštane mase i valovi vrućine jer smanjuju učestalost i trajanje valunga. U maloj, tromjesečnoj studiji na 140 žena u menopauzi grupa sudionica koje su uzimale sjemenke lana same su prijavile značajna poboljšanja kod različitih simptoma menopauze te kod ukupne kvalitete života.
Ginseng (Panax ginseng) je višegodišnja biljka porijeklom iz Azije koja se koristi u tradicionalnoj kineskoj medicini za liječenje raznih bolesti, uključujući simptome menopauze. Podržava kognitivne funkcije, liječi nesanicu, smanjuje učestalost i jačinu valunga i znojenja te poboljšava raspoloženje i opću kvalitetu života žena u menopauzi. Određena istraživanja pokazuju da ginseng može pomoći u ublažavanju seksualnih problema koji su povezani s menopauzom jer povećava razinu energije.
Zaključak
Žena za vrijeme menopauze doživljava brojne promjene koje ovise o mnoštvu činitelja, od nasljednih osobina, preko očekivanja, kulturne sredine iz koje potječe do vlastitog vrednovanja i prehrane. Danas znamo kako 15% žena ne pokazuje simptome menopauze, a čak 85% njih doživljava navale vrućine. Danas postoje široke metode za tretiranje tih simptoma, od prirodnih hormona do homeopatije. Zapadna medicina pruža mnogo kad se radi o metabolizmu hormona, gustoći kostiju i zdravlju srca u kombinaciji s komplementarnim metodama istoka kao što su akupunktura, meditacija i ljekovito bilje. Važno je biti pozitivan, osluškivati svoje tijelo i potrebe kako bi bilo koji izbor nošenja sa simptomima bio uspješan i valjan.
Ovaj način rada osobama s epilepsijom omogućuje sigurnu upotrebu web stranice eliminirajući rizik od napadaja koji su posljedica bljeskanja ili treptanja animacija i rizičnih kombinacija boja.
Način rada za slabovidne osobe
Poboljšava vizualni izgled web stranice
Ovaj način rada prilagođava web stranicu tako da bude pogodna za korisnike s poremećajima vida kao što su degradacija vida, tunelski vid, katarakta, glaukom i drugi.
Način rada s kognitivnim poteškoćama
Pomaže u fokusiranju na određeni sadržaj
Ovaj način rada pruža različite opcije pomoći korisnicima s kognitivnim poremećajima kao što su disleksija, autizam, CVA, i drugi, da se lakše fokusiraju na osnovne elemente web stranice.
ADHD prijateljski način rada
Smanjuje distrakcije i poboljšava fokus
Ovaj način rada pomaže korisnicima s ADHD-om i neurorazvojnim poremećajima da lakše čitaju, pregledavaju i usredotočuju se na glavne elemente web stranice, dok značajno smanjuje smetnje.
Način rada za slijepe osobe
Omogućuje korištenje stranice s vašim čitačem zaslona
Ovaj način rada konfigurira web mjesto tako da bude kompatibilno s čitačima zaslona kao što su JAWS, NVDA, VoiceOver i TalkBack. Screen-reader je softver za slijepe korisnike koji se instalira na računalo i pametni telefon, a web stranice moraju biti kompatibilne s njim.
Online rječnik
Dorada čitljivosti
Podešavanje sadržaja
Zadano
Povećalo teksta
Čitljiv font
Font za disleksiju
Naglasiti naslove
Označavanje linkova
Veličina fonta
Zadano
Visina linije
Zadano
Razmak između slova
Zadano
Poravnato u lijevo
Poravnano po sredini
Desno poravnato
Vizualno ugodan doživljaj
Tamni kontrast
Svjetlosni kontrast
Monokromatski
Visoki kontrast
Visoka zasićenost
Niska zasićenost
Podesite boje teksta
Podesite boje naslova
Podesite boje pozadine
Jednostavna orijentacija
Isključiti zvukove
Sakriti slike
Virtualna tipkovnica
Vodič za čitanje
Prekinuti animacije
Maska za čitanje
Označiti poziciju miša
Označite fokus
Veliki tamni kursor
Veliki svjetli kursor
Kognitivno čitanje
Navigacijske tipke
Glasovna navigacija
Ljekarna Šibenik
Accessibility Statement
ljekarna-sibenik.hr
November 18, 2024
Compliance status
We firmly believe that the internet should be available and accessible to anyone, and are committed to providing a website that is accessible to the widest possible audience,
regardless of circumstance and ability.
To fulfill this, we aim to adhere as strictly as possible to the World Wide Web Consortium’s (W3C) Web Content Accessibility Guidelines 2.1 (WCAG 2.1) at the AA level.
These guidelines explain how to make web content accessible to people with a wide array of disabilities. Complying with those guidelines helps us ensure that the website is accessible
to all people: blind people, people with motor impairments, visual impairment, cognitive disabilities, and more.
This website utilizes various technologies that are meant to make it as accessible as possible at all times. We utilize an accessibility interface that allows persons with specific
disabilities to adjust the website’s UI (user interface) and design it to their personal needs.
Additionally, the website utilizes an AI-based application that runs in the background and optimizes its accessibility level constantly. This application remediates the website’s HTML,
adapts Its functionality and behavior for screen-readers used by the blind users, and for keyboard functions used by individuals with motor impairments.
If you’ve found a malfunction or have ideas for improvement, we’ll be happy to hear from you. You can reach out to the website’s operators by using the following email
Screen-reader and keyboard navigation
Our website implements the ARIA attributes (Accessible Rich Internet Applications) technique, alongside various different behavioral changes, to ensure blind users visiting with
screen-readers are able to read, comprehend, and enjoy the website’s functions. As soon as a user with a screen-reader enters your site, they immediately receive
a prompt to enter the Screen-Reader Profile so they can browse and operate your site effectively. Here’s how our website covers some of the most important screen-reader requirements,
alongside console screenshots of code examples:
Screen-reader optimization: we run a background process that learns the website’s components from top to bottom, to ensure ongoing compliance even when updating the website.
In this process, we provide screen-readers with meaningful data using the ARIA set of attributes. For example, we provide accurate form labels;
descriptions for actionable icons (social media icons, search icons, cart icons, etc.); validation guidance for form inputs; element roles such as buttons, menus, modal dialogues (popups),
and others. Additionally, the background process scans all the website’s images and provides an accurate and meaningful image-object-recognition-based description as an ALT (alternate text) tag
for images that are not described. It will also extract texts that are embedded within the image, using an OCR (optical character recognition) technology.
To turn on screen-reader adjustments at any time, users need only to press the Alt+1 keyboard combination. Screen-reader users also get automatic announcements to turn the Screen-reader mode on
as soon as they enter the website.
These adjustments are compatible with all popular screen readers, including JAWS and NVDA.
Keyboard navigation optimization: The background process also adjusts the website’s HTML, and adds various behaviors using JavaScript code to make the website operable by the keyboard. This includes the ability to navigate the website using the Tab and Shift+Tab keys, operate dropdowns with the arrow keys, close them with Esc, trigger buttons and links using the Enter key, navigate between radio and checkbox elements using the arrow keys, and fill them in with the Spacebar or Enter key.Additionally, keyboard users will find quick-navigation and content-skip menus, available at any time by clicking Alt+1, or as the first elements of the site while navigating with the keyboard. The background process also handles triggered popups by moving the keyboard focus towards them as soon as they appear, and not allow the focus drift outside it.
Users can also use shortcuts such as “M” (menus), “H” (headings), “F” (forms), “B” (buttons), and “G” (graphics) to jump to specific elements.
Disability profiles supported in our website
Epilepsy Safe Mode: this profile enables people with epilepsy to use the website safely by eliminating the risk of seizures that result from flashing or blinking animations and risky color combinations.
Visually Impaired Mode: this mode adjusts the website for the convenience of users with visual impairments such as Degrading Eyesight, Tunnel Vision, Cataract, Glaucoma, and others.
Cognitive Disability Mode: this mode provides different assistive options to help users with cognitive impairments such as Dyslexia, Autism, CVA, and others, to focus on the essential elements of the website more easily.
ADHD Friendly Mode: this mode helps users with ADHD and Neurodevelopmental disorders to read, browse, and focus on the main website elements more easily while significantly reducing distractions.
Blindness Mode: this mode configures the website to be compatible with screen-readers such as JAWS, NVDA, VoiceOver, and TalkBack. A screen-reader is software for blind users that is installed on a computer and smartphone, and websites must be compatible with it.
Keyboard Navigation Profile (Motor-Impaired): this profile enables motor-impaired persons to operate the website using the keyboard Tab, Shift+Tab, and the Enter keys. Users can also use shortcuts such as “M” (menus), “H” (headings), “F” (forms), “B” (buttons), and “G” (graphics) to jump to specific elements.
Additional UI, design, and readability adjustments
Font adjustments – users, can increase and decrease its size, change its family (type), adjust the spacing, alignment, line height, and more.
Color adjustments – users can select various color contrast profiles such as light, dark, inverted, and monochrome. Additionally, users can swap color schemes of titles, texts, and backgrounds, with over seven different coloring options.
Animations – person with epilepsy can stop all running animations with the click of a button. Animations controlled by the interface include videos, GIFs, and CSS flashing transitions.
Content highlighting – users can choose to emphasize important elements such as links and titles. They can also choose to highlight focused or hovered elements only.
Audio muting – users with hearing devices may experience headaches or other issues due to automatic audio playing. This option lets users mute the entire website instantly.
Cognitive disorders – we utilize a search engine that is linked to Wikipedia and Wiktionary, allowing people with cognitive disorders to decipher meanings of phrases, initials, slang, and others.
Additional functions – we provide users the option to change cursor color and size, use a printing mode, enable a virtual keyboard, and many other functions.
Browser and assistive technology compatibility
We aim to support the widest array of browsers and assistive technologies as possible, so our users can choose the best fitting tools for them, with as few limitations as possible. Therefore, we have worked very hard to be able to support all major systems that comprise over 95% of the user market share including Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari, Opera and Microsoft Edge, JAWS and NVDA (screen readers).
Notes, comments, and feedback
Despite our very best efforts to allow anybody to adjust the website to their needs. There may still be pages or sections that are not fully accessible, are in the process of becoming accessible, or are lacking an adequate technological solution to make them accessible. Still, we are continually improving our accessibility, adding, updating and improving its options and features, and developing and adopting new technologies. All this is meant to reach the optimal level of accessibility, following technological advancements. For any assistance, please reach out to