Trudnoća i urinarne infekcije

Sadržaj

Vrijeme čitanja: min

Ana Močić, mag.pharm., univ. spec. kliničke farmacije

Kako trudnoća povećava rizik od urinarnih infekcija?

Jedna od najčešćih bakterijskih infekcija svakako je infekcija mokraćnih puteva. Uz to što je vrlo česta, ima i tendenciju ponavljanja u čak više od polovice ukupnih slučajeva.
Tijekom trudnoće dolazi do normalnih promjena u funkciji i anatomiji mokraćnog sustava. Mokraćovodi se šire, njihova pokretljivost se smanjuje, tonus mokraćnog mjehura opada, a rastuća maternica može komprimirati mokraćovode i mjehur.

Sve te promjene povećavaju rizik od infekcija mokraćnog sustava. Urin trudnica sadrži više šećera, a prisutnost šećera ili glukoze (glikozurija) može potaknuti rast bakterija. Povišene razine proteina i hormona u urinu zbog trudnoće mogu smanjiti sposobnost mokraćnog sustava da se odupre bakterijskim napadima, čime se povećava rizik od infekcija.

Escherichia coli – najčešći uzročnik urinarnih infekcija

U najvećem broju slučajeva infekcije mokraćnog sustava uzrokuje bakterija Escherichia coli koja se primarno nalazi u probavnom traktu te kao takva nije patogena. Ako se preseli u urinarni trakt postaje patogena te uzrokuje infekciju.

Mjesto zahvaćanja infekcije može biti različito. Ako je zahvaćena uretra – govorimo o uretritisu, ako je zahvaćen mokraćni mjehur – cistitisu, a ako je infekcija zahvatila bubreg – pijelonefritisu. Pacijentice koje osjećaju simptome poput otežanog mokrenja, bolova, povišene tjelesne temperature kao i učestalog mokrenja, u pravilu se prvo javljaju svom liječniku, specijalistu obiteljske medicine.

Kako se dijagnosticiraju infekcije mokraćnog sustava u trudnoći?

Urinarne infekcije tijekom trudnoće mogu se pravovremeno dijagnosticirati provođenjem urinokulture u svakom tromjesečju. No, svaka trudnica koja osjeti simptome urinarne infekcije trebala bi napraviti tu pretragu. Nakon analize urinokulture i antibiograma, obično je desetodnevna antibiotska terapija dovoljna za uklanjanje infekcije. Ako se urinarna infekcija ponavlja, trudnice su izložene većem riziku od pijelonefritisa ili upale bubrega, što može ozbiljno ugroziti zdravlje majke i fetusa.

Asimptomatska bakteriurija – tihi rizik

Prisutnost bakterija u urinu može biti asimptomatska, što se naziva asimptomatska bakteriurija. Iako ta infekcija ne izaziva simptome, liječenje može biti nužno da bi se spriječilo njeno daljnje širenje. Stoga je važno provesti urinokulturu tijekom trudnoće radi pravovremenog otkrivanja i liječenja potencijalne infekcije. Asimptomatska bakteriurija, ako se ne prepozna i ne liječi, može napredovati i dovesti do komplikacija kao što je prijevremeni porod.

Pijelonefritis – ozbiljna komplikacija urinarnih infekcija

Akutni uretritis i cistitis su upale uretre i mokraćnog mjehura koje se manifestiraju bolom ili peckanjem prilikom mokrenja, čestim mokrenjem, nagonom na mokrenje i groznicom. Kod određenog broja trudnica s asimptomatskom bakteriurijom, neliječena infekcija može se proširiti kroz mokraćovode do bubrega, uzrokujući pijelonefritis koji može ozbiljno ugroziti zdravlje majke i fetusa. Pijelonefritis se, osim simptoma urinarne infekcije, manifestira i bolom u području bubrega. Ta komplikacija može dovesti do prijevremenog poroda i sindroma respiratornog distresa kod nedonoščadi, a liječenje često zahtijeva hospitalizaciju.

Prirodni dodaci za prevenciju ponavljajućih infekcija mokraćnog sustava

Kod učestalih, rekurentnih mokraćnih infekcija potreban je proizvod koji će i bioadheziju bakterija na stijenku mokraćnog mjehura, a takvo svojstvo nalazimo kod američke brusnice koja je sigurna za upotrebu u svim fazama trudnoće i dojenja.

Djelatna tvar u njoj su proantocijanidini odgovorni za antiadherencijsko djelovanje bakterije Escherichia coli.

Iako nema dovoljno podataka o sigurnosti korištenja tijekom trudnoće i dojenja – na temelju sigurnosnog profila i farmakokinetičkih svojstava – u praksi se kod trudnica i dojilja kod ponavljajućih infekcija mokraćnog sustava često primjenjuje suplementacija čistom D-manozom.

No, valja biti oprezan, jer se D-manoza često nalazi i u kombiniranim pripravcima u kojima bi neka od sastavnica mogla biti kontraindicirana u trudnoći i dojenju. Zato je važno trudnicama i dojiljama preporučiti preparate s čistom D-manozom, koji su sigurni u trudnoći i dojenju.

Podijelite na društvenim mrežama:

 Design & Development Plavi Pixel d.o.o. 2023.