Trudnoća i anemija

Sadržaj

Vrijeme čitanja: min

Ana Močić, mag.pharm.,univ.spec.kliničke farmacije

Nedostatak željeza i njegove posljedice u trudnoći

Nedostatak željeza danas je globalni problem te zahvaća 20-30% svih žena reproduktivne dobi. Prosječan unos željeza u reproduktivnoj dobi i postmenopauzi je 12 mg na dan, a kod trudnica 15 mg na dan.

Važno je održavati optimalan nutritivni status, jer on povoljno djeluje na razvoj embrija i fetusa. Činjenica je da može ublažiti ili otkloniti blaže komplikacije trudnoće. Od 20. tjedna trudnoće potrebno je voditi računa o zalihama željeza koje će biti potrebne u sintezi posteljice, eritrocitopoezi majki i pri samom porođaju.

U skladu s tim, danas se svim trudnicama od 20. tjedna preporučuje 30-40 mg željeza na dan. Još uvijek ne postoje jasne smjernice treba li se željezo uvesti kao dodatak prehrani svim trudnicama ili samo onima koje imaju niske zalihe feritina, pa vrijedi preporuka da se na početku trudnoće odredi koncentracija feritina i prema tome individualizira pristup trudnici.
Vrijednost feritina <30 µmol/L najbolji je pokazatelj smanjenih rezervi željeza.

Anemija u trudnoći – uzroci, dijagnoza i rizici

Anemija u trudnoći definirana je razinom hemoglobina <110 g/L i hematokrita <32% u drugom trimestru. U slučaju težeg oblika anemije (hemoglobin <70 g/L) potrebni su oprez i brza korekcija anemije, jer teška anemija može povećati mogućnost spontanog pobačaja, uzrokovati prijevremeni pobačaj, utjecati na trajnu tahikardiju fetusa i povećati rizik od smrtnosti majke.

Apsorpcija željeza i utjecaj mikrobioma crijeva

Bez obzira na raznoliku prehranu, valja znati da samo 10-15% željeza koje unesemo prehranom pronađe put apsorpcije u organizmu. Također, organizam puno lakše apsorbira željezo iz hem izvora nego iz ne-hem izvora.

Koji preparat željeza savjetovati ovisi o težini anemije i neželjenim simptomima trudnoće koje trudnica već ima, s obzirom da željezo iz velikog broja preparata ostaje u gastrointestinalnom traktu uzrokujući opstipaciju i mučninu.

Novija istraživanja također su pokazala da apsorpcija željeza ima veze s mikrobiomom crijeva, i to tako da povoljan omjer probiotičkih sojeva u crijevima može utjecati na apsorpciju dvovalentnog željeza preko crijevnih resica u krvotok. Istraživanja su rađena sa sojem Lactobacillus plantarum u kombinaciji s vitaminom C koji pomaže reducirati trovalentni oblik željeza u aktivni dvovalentni oblik.

Podijelite na društvenim mrežama:

 Design & Development Plavi Pixel d.o.o. 2023.