Vrijeme čitanja: min
Hormoni štitnjače imaju značajan utjecaj na menstrualni ciklus, plodnost i trudnoću, pa ih je stoga važno provjeriti u slučaju bilo kakvih problema sa zdravljem žene. Razine TSH su posebna briga za žene koje već imaju dijagnosticirane bolesti štitnjače, a preporučuje se nastavak standardne terapije sve dok liječnik ne donese drugačiju odluku, uz mogućnost prilagodbe doze lijeka.
Da bi se zadovoljile potrebe majke i djeteta potreba za hormonima štitnjače može tijekom trudnoće porasti za 40-50%. Ti su hormoni ključni za normalan razvoj mozga i živčanog sustava djeteta te metabolizam stanica.
U prvom tromjesečju, novorođenče je potpuno ovisno o hormonima majke, jer još uvijek nema svoju štitnu žlijezdu. Majčini hormoni prenose se preko posteljice u krv djeteta. Nakon dvanaestog tjedna dijete počinje proizvoditi manju količinu svojih hormona, ali majčini hormoni ostaju bitni do trenutka kada dijete može zadovoljiti vlastite potrebe. Ipak, za sintezu hormona, dijete će i dalje trebati jod iz majčinog organizma.
Hormoni poput humanog korionskog gonadotropina i estrogena, koji se luče tijekom trudnoće, mogu uzrokovati blago povećanje štitnjače i razine njenih hormona u krvi, što je normalno i obično ne treba zabrinjavati. Zbog takvih promjena može biti izazovno dijagnosticirati bolesti štitnjače tijekom trudnoće, ali uz pravilnu analizu nalaza i simptoma koje trudnica prijavi, obično se može doći do točne dijagnoze.
Simptomi hipotireoze, stanja smanjene proizvodnje hormona štitnjače, često se preklapaju sa simptomima trudnoće kao što su umor, osjećaj hladnoće, zatvor, debljanje, grčevi, poteškoće s koncentracijom, izostanak menstruacije i otečenost.
Jedan od najčešćih uzroka hipotireoze tijekom trudnoće je Hashimotov tireoiditis, autoimuni poremećaj u kojem imunološki sustav napada štitnjaču, uzrokujući njeno oštećenje i smanjenu proizvodnju hormona. Nedostatak joda u prehrani i dalje ostaje glavni uzrok hipotireoze diljem svijeta. Ostali mogući uzroci hipotireoze u trudnoći uključuju neadekvatno liječenje ranije dijagnosticiranog hipotireoidizma ili prekomjerne doze lijekova protiv tireoidizma.
Žene s hipotireozom suočavaju se sa smanjenom plodnošću, a tijekom trudnoće imaju veći rizik od komplikacija kao što su spontani pobačaj, gestacijska hipertenzija, anemija, preeklampsija, abrupcija posteljice i postpartalno krvarenje.
Određeni čimbenici povećavaju rizik od razvoja hipotireoze tijekom trudnoće, uključujući stariju životnu dob (više od 30 godina), pozitivnu obiteljsku povijest autoimunih bolesti (koje mogu, ali ne moraju biti povezane sa štitnjačom), dijabetes tipa 1, prethodno zračenje glave ili vrata, prethodno dijagnosticirana autoimuna bolest štitnjače te trenutno liječenje sintetskim hormonima štitnjače.
Ako se hipotireoza ne liječi tijekom trudnoće, može rezultirati prijevremenim porodom, niskom porođajnom težinom djeteta, respiratornim problemima kod prijevremeno rođene djece te smanjenim razvojem mozga i intelektualnih sposobnosti djeteta. Takva djeca često imaju niži IQ, a neuropsihološki razvoj kao i sposobnost učenja su usporeni.
Istraživanja pokazuju da djeca majki s hipotireozom imaju IQ niži za oko 7 bodova u usporedbi s djecom čije su majke bile eutirotične. Kako je već spomenuto, jod je neophodan za proizvodnju hormona štitnjače. Ako majke tijekom trudnoće ne unose dovoljno joda, posljedice su još ozbiljnije.
Djeca kod čijih je majki zabilježen nedostatak joda imaju IQ niži za više od 10 bodova u usporedbi s djecom čije su majke imale adekvatne razine joda, a često se suočavaju i s poremećajima pažnje, uključujući hiperaktivnost.
Trudnice koje su prethodno koristile nadomjesnu hormonsku terapiju, vjerojatno će trebati povećati dozu. Liječnici obično preporučuju dodavanje dvije dodatne doze lijeka tjedno, a terapiju treba prilagoditi odmah nakon potvrde trudnoće. Također je važno pratiti razine hormona štitnjače svakih 4-6 tjedana, te po potrebi prilagoditi liječenje.
Design & Development Plavi Pixel d.o.o. 2023.