Utjecaj dodataka prehrani s vitaminima i mineralima na imunološki sustav

Sadržaj

Vrijeme čitanja: min

Ana Močić, mag.pharm., univ. spec. kliničke farmacije

Imunološki sustav može se opisati kao neka vrsta vojske koja se može braniti od svih prijetnji te tako štititi od bolesti i infekcija, ali i pomoći u oporavku nakon ozljeda. Njena dva osnovna gradivna elementa su krv i limfa koje izmjenjuju sve elemente potrebne za dobar imunološki odgovor.

U jačanju imunološkog sustava ništa ne može zamijeniti raznovrsnu i nutritivno bogatu prehranu. Potvrđeno je da nedostatak određenih vitamina i minerala, i to vitamina A, B6, B12, C, D, E, K, folne kiseline te bakra, joda, željeza, magnezija, selena i cinka, može nepovoljno utjecati na imunološku funkciju.

Zbog osiromašenog tla, upotrebe pesticida i nekvalitetnih usjeva, neke namirnice često ne sadrže sve one nutrijente koje bi trebale sadržavati. Zato je za održavanje optimalnog imunološkog odgovora važno dodatno uzimanje odgovarajućih vitamina i minerala.

Multivitaminsko-mineralni dodaci prehrani

Multivitaminsko-mineralni dodaci prehrani u jednom proizvodu objedinjuju razne nutrijente u svrhu sprječavanja deficita i postizanja viših unosa nutrijenata za koje se smatra da posjeduju terapijska svojstva kada se uzimaju u višim dozama. Također sadrže barem 100% preporučenih dnevnih količina svih vitamina, a razine minerala uglavnom su niže od 100% PU.

Nasumično uzimanje visokodoziranih pripravaka „na svoju ruku“ se ne preporučuje.

Štetne visoke doze

Iako je uzimanje visokih doza vitamina (znatno iznad preporučene dnevne doze) popularno, treba imati na umu da nasumično uzimanje visokih doza nekih vitamina, minerala i fitokemikalija može biti štetno za zdravlje. Terapijski učinak visokodoziranih pripravaka moguće je sigurno provesti jedino u kliničkim uvjetima ili uz nadzor liječnika.

Najbolji primjer su antioksidansi, tvari u koje polažemo puno nade, jer zaustavljaju negativne učinke slobodnih radikala u tijelu. No, ako se uzimaju u koncentracijama puno višim od dozvoljenih, postaju prooksidansi, odnosno pogoduju neželjenim procesima u tijelu.

Koji preparat savjetovati za samoliječenje?

Prilikom preporuke proizvoda za jačanje imuniteta, najviše se možemo voditi iskustvom. Signali deficita mikronutrijenata očituju se slabljenjem imuniteta, učestalim infekcijama, anemijom, lošom kvalitetom kose, kože, noktiju, smanjenim apetitom, grčevima mišića, umorom, slabošću, iscrpljenošću, potištenošću, nesanicom, sporim cijeljenjem rana i cijelim nizom drugih kliničkih i supkliničkih simptoma.

Dodaci prehrani mogu biti korisni nekim rizičnim skupinama – trudnicama, dojenčadi, maloj djeci, osobama u starijoj životnoj dobi, alkoholičarima, pušačima, osobama na kroničnoj terapiji lijekovima i sportašima te u nekim životnim razdobljima – kod pojačanog stresa i psihofizičkog napora.

Podijelite sadržaj:

 Design & Development Plavi Pixel d.o.o. 2023.